Atrakcje w okolicy

Bliskość morza, cisza i spokój oraz dogodne położenie umożliwiające łatwe wypady do Karwi, Jastrzębiej Góry czy Władysławowa, powoduje, że Ostrowo to jedno z najlepszych miejsc na spędzenie dłuższego urlopu.

W pobliżu Ostrowa znajdują się Torfowiska Bielawskie Błota - pozostałości z największego na wschód wysuniętego torfowiska wysokiego typu nadmorskiego. Ich walorem jest krajobraz zbliżony do tundry i występowanie zagrożonych wyginięciem gatunków roślin oraz chronionych ptaków. Na Bielawskich Błotach znajdują się dwa rezerwaty florystyczne: "Woskownicy Bielawskiego Błota" i "Moroszka Bielawskiego Błota". Znajduje się tu również ścieżka dydaktyczno-spacerowa, prowadząca przez te rezerwaty, wytyczona przez Nadmorski Park Krajobrazowy.

Dziewiętnastowieczny Zamek w Rzucewie warto zobaczyć o każdej porze roku. Jest on niewątpliwą atrakcję zarówno ze względu na malownicze położenie na klifowym brzegu Zatoki Puckiej, jak również na bogatą historię kaszubskiego Rzucewa – dawnej osady rycerskiej i rybackiej. Otoczony pięknym parkiem z daleka przypomina średniowieczne zamczysko. Z wieży zamku można podziwiać panoramę z widokiem na Zatokę Pucką i Półwysep Helski. Obecnie w pałacu mieści się luksusowy hotel "Jan III Sobieski", który stara się swoim gościom odtworzyć klimat minionych wieków, nad którym unoszą się duchy dawnych właścicieli Wejherów, Radziwiłłów, Sobieskich, Przebendowskich, Keyserlingków i von Belowów, który przyciąga ludzi z wyobraźnią.

Niedaleko Gniewna, na wysokim wzniesieniu przy wjeździe do wsi zobaczymy 44-metrową wieżę widokową im. Jana Pawła II zwaną "Kaszubskie Oko". Kompleks rekreacyjno-turystyczny został wybudowany w 2006 r. tuż obok górnego zbiornika elektrowni szczytowo-pompowej "Żarnowiec". Najważniejszym elementem Kaszubskiego Oka jest punkt widokowy na wysokości ok.150 m n.p.m , z którego rozciąga się widok morenowych wzgórz wokół Jeziora Żarnowieckiego, słynnej niedokończonej budowy elektrowni jądrowej, farmy elektrowni wiatrowych i nadmorskich plaż. Na wierzę w kształcie klepsydry można dostać się zarówno pokonując 212 schodków, jak i windą zlokalizowaną wewnątrz wieży. U podnóża kompleksu rozciąga się ogród botaniczny uformowany na wzór ogrodów francuskich, pole do minigolfa, ścieżka zdrowia oraz miejsce do grillowania.

Początki latarni morskiej w Rozewiu sięgają zamierzchłych czasów średniowiecza. Najstarszym udokumentowanym śladem istnienia latarni na najbardziej na północ wysuniętym terytorium Polski jest mapa szwedzkich kartografów wydana w 1696 roku. Latarnia morska w Rozewiu stanowi jeden z najstarszych zachowanych obiektów techniki nawigacyjnej i posiada wyjątkową wartość historyczną i zabytkową. Z górującej nad okolicą latarni roztacza się piękny widok na urozmaicony lasami, morzem i zatoką Nadmorski Park Krajobrazowy.

Decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z 1972 roku zespół latarni morskiej wraz z budynkami mieszkalnymi oraz obiektami technicznymi został wpisany do rejestru zabytków województwa gdańskiego.

Bardzo atrakcyjnym fragmentem wybrzeża jest tzw. Lisi Jar w okolicach Jastrzębiej Góry. Lisi Jar stanowi rozcięcie erozyjne pomiędzy Rozewiem a Jastrzębią Górą o głębokości 50 metrów i stromych zboczach. Dziś wąwóz ten ma tylko 350 metrów długości ale niegdyś liczył sobie około 10 km długości. Niszczycielskie działanie Bałtyku co rok pochłania jakąś część tego przepięknego zakątka. Wąwóz porośnięty jest pięknym bukowym lasem, w którym znajdziemy nawet 150 letnie okazy a pośród nich spotkamy również pojedyncze okazy brzozy, dzikiej gruszy, świerku czy jarzębiny. Obok wyznaczonych do spacerowania ścieżek dostrzeżemy przepiękne runo leśne , które tworzą krzewy leszczyny, jałowca, kaliny, jeżyny, malin oraz unikatowe okazy wrzosu, storczyka czy widłaka.

Będąc w Jastrzębiej Górze warto zobaczyć obelisk "Gwiazda Północy" - wykonany w 2000 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Jastrzębiej Góry. W wyniku pomiarów geodezyjnych właśnie tutaj wyznaczono najdalej wysunięte na północ miejsce w Polsce a wyznacznikiem tego punktu o współrzędnych N54°50'08'', E18°18'10'' jest pamiątkowy głaz usytuowany u podnóża wybrzeża klifowego.

Wjeżdżając do Władysławowa od strony Trójmiasta – na horyzoncie rysuje się monumentalna budowla z wysoką wieżą.

To "Dom Rybaka" - najwyższy budynek we Władysławowie często mylony z kościołem. Na wysokości 45 metrów znajduje się tu przestronny, zaopatrzony w lornetki taras widokowy, z którego przy dobrej widoczności można podziwiać panoramę miasta, cały Półwysep Helski, zatokę Pucką oraz latarnię morska w Rozewiu. Dla miłośników wysokości, ekstremalnych przeżyć i jeszcze lepszych widoków 18 metrów wyżej udostępniono również drugi taras widokowy (kulę). Wąski balkon ogrodzony ażurową acz metalową barierką to najwyżej położony punkt widokowy na Mierzei Helskiej.
Zbudowany w stylu socrealistycznym w latach pięćdziesiątych Dom Rybaka miał być hotelem dla rybaków. Dziś jest siedzibą władz miejskich a na piętrze często organizowane są wystawy.

To tylko kilka przykładowych atrakcji z ogromnej ilości zabytków i słynnych miejsc jakie odwiedzić możemy w okolicach Ostrowa.